V současném moderním, technologicky vyspělém světě se kybernetická bezpečnost stala nezbytnou pro společnosti všech velikostí, protože jejich sítě a počítačové systémy obsahují důvěrná a hodnotná data. Kyberbezpečnost chrání digitální systémy, sítě a data před neoprávněným přístupem, krádeží nebo poškozením. Technologie v průběhu let se neustále vyvíjejí, s tím rostou i kybernetické hrozby a zvyšuje se potřeba kybernetické bezpečnosti. Proto podniky čím dál tím více investují do preventivní ochrany jejich online dat před krádeží či poškozením.

Jaké jsou druhy kybernetické kriminality? 

Velmi často se jedná o podvodné e-shopy a e-maily, kdy cílem je vylákat od lidí peníze. Takové e-shopy lze často ihned poznat, mezi varovné signály patří absence kontaktních údajů, podezřele nízké ceny či nezabezpečené webové stránky. Stávají se také podvody s identitou, kdy se podvodník vydává za jinou osobu, dochází také ke krádežím finančních údajů či dochází ke kybernetickému vydírání, kdy se vyžadují peníze, aby se zabránilo hrozícímu útoku. Mezi další druhy kybernetické kriminality patří porušování autorských práv či internetový prodej nelegálního zboží.

Jakmile kybernetičtí zločinci hledají přístup k informacím a datům o vaší firmě, zaměstnancích a zákaznících, je více možností, jak to mohou učinit:

  • krádeží nebo neoprávněným přístupem k hardwaru, počítačům a mobilním zařízením
  • infikováním počítačů malwarem (jako jsou viry, ransomware a spyware)
  • útokem na technologii nebo web
  • útokem na systémy třetích stran
  • spamy obsahující malware
  • získáním přístupu k vašim informacím prostřednictvím vašich zaměstnanců nebo zákazníků

Kyberkriminalita a bezpečnost na internetu a podnikání.

Zdroj: adobe.stock.com

Jak ochránit svou firmu před kyberzločinem?

Zálohujte si pravidelně všechna citlivá data a rovněž pravidelně aktualizujte software na všech zařízeních ve firmě. Používejte silná hesla a firewall a antivirový software, abyste ochránili vaše sítě a zařízení před kybernetickými útoky. Používejte nástroje pro sledování a detekci neobvyklých aktivit v síti. To může pomoci identifikovat kybernetické útoky v raném stádiu. Omezte přístup k citlivým informacím na minimální úroveň, každý zaměstnanec by měl mít přístup pouze k datům, která jsou pro jeho práci nezbytná. Přínosné je také školení zaměstnanců v oblasti kyberbezpečnosti, protože mohou mnoha útokům sami zabránit. 

Důsledky kybernetických útoků na podniky

Důsledkem kybernetického útoku může být finanční ztráta, poškození pověsti, ztráta důvěry u zákazníků, přerušení provozu firmy či ztráta zákazníků a zaměstnanců

Kybernetické útoky mohou být pro podniky po finanční stránce zničující. Okamžité náklady zahrnují úsilí o nápravu, jako je najímání odborníků na kybernetickou bezpečnost a obnova nebo nahrazení kompromitovaných systémů. Dlouhodobé náklady mohou zahrnovat ztrátu příjmu v důsledku přerušení provozu či náklady na odškodnění zákazníků. Úspěšný kybernetický útok může poškodit pověst daného podniku, což vede ke ztrátě důvěry mezi zákazníky, partnery a investory. Následkem může být ztráta obchodů a potíže při získávání nových zákazníků. Pakliže dojde k úniku citlivých informací zákazníků, může to vést ke ztrátě důvěry. Zákazníci mohou mít obavy o bezpečnost svých dat a začít přecházet ke konkurenci. Rovněž také může dojít i k žalobě od postižených zákazníků. Odcházet mohou také zaměstnanci, kteří ztratí důvěru v bezpečnost na jejich pracovišti.  

Mějte na paměti, že každý podnik bez ohledu na jeho velikost, potřebuje investovat do kyberbezpečnosti, aby byl chráněn před možnými kybernetickými hrozbami.