V dnešní moderní hektické době je dáván velký důraz na výkon, lidé jsou často pracovně přetížení a žijí v dlouhodobém stresu. Tento chronický stres poté způsobuje pocity vyčerpání, zvýšený cynismus a klesající pracovní výkon, toto vše může vyústit v syndrom vyhoření.

Příznaky syndromu vyhoření

Dle Světové zdravotnické organizace je syndrom vyhoření způsobený chronickým stresem na pracovišti, který nebyl úspěšně zvládnut. Syndrom vyhoření může ovlivnit váš psychický a fyzický stav. Mnoho lidí si nevšimne prvních příznaků nebo je přehlížejí a uvědomí si, že se jedná o syndrom vyhoření až když je pozdě. 

Jedním z častých příznaků je podrážděnost spojená s psychickou a fyzickou únavou. Což pak často má za následek neschopnost efektivně pracovat. Činnosti, které běžně děláte, vám najednou začnou zabírat mnohem více času. Jelikož díky chytrým telefonům máme prakticky neustálý přístup k e-mailům a zprávám, je na nás vyvíjen tlak na rychlou odpověď a právě i to může mít podíl na vznik syndromu vyhoření. Pokud váš To-Do list se neustále plní dalšími úkoly, může to vést k pocitu vyčerpání až beznaděje. 

Postupem času se vám mohou zdát i drobné úkoly jako namáhavé, což zvyšuje pocit neschopnosti a bezmoci. Jakmile jste vyhořelí, máte mnohem menší kapacitu a jste více výbušní. Lidé se často začnou uzavírat do sebe a jsou více asociální. Dalším příznakem je, že už nemáte čas a kapacitu na vaši běžnou rutinu, jako je úklid domova, vaše oblíbené sportovní aktivity či trávení času s přáteli. Někteří lidé se pak uchylují k pití alkoholu.

Příznaky syndromu vyhoření a jeho fáze.

Dalším z příznaků je zvýšená prokrastinace, může se to projevovat neodpovídáním na e-maily a vyústit to až v hromadění projektů, kdy nevíte, čím začít dříve. Syndrom vyhoření se projevuje také zhoršenou pamětí, nekvalitním spánkem a celkovou nespokojeností se sebou samotným. 

Fáze syndromu vyhoření

  • Nadšení  - v této fázi jste nadšení z práce, máte radost ze života, jste velmi produktivní a cítíte se optimističtí a plní energie. 

  • Stagnace – začnete si uvědomovat, jaká je realita a začne vám chybět čas na osobní potřeby. Trávíte méně času s rodinou a přáteli. Často lidé považují práci za to nejdůležitější v jejich životě. 

  • Frustrace – vás pracovní výkon se začne snižovat, dlouhodobý stres se začne projevovat na fyzickém a psychickém zdraví. Mohou vás rozhodit i drobnosti, začnete se ještě více distancovat od společenského života. Zvyšuje se pocit bezmoci. 

  • Apatie – začnete svou práci považovat pouze za zdroj svého příjmu, již vám nedělá radost, můžete se cítit zoufalí a stáváte se lhostejnými ke své práci. Jste neustále unavení, můžete mít chronické bolesti hlavy a pesimistický pohled na práci a svůj život. 

  • Vyhoření – v této fázi nemáte z ničeho radost, jste často smutní a nastává emocionální, fyzické a psychické vyčerpání.

Prevence syndromu vyhoření

Jakmile si lidé začnou uvědomovat pocity vyhoření, často zvolí krátkodobé řešení v podobě dovolené. Ačkoliv dovolená může poskytnout pocit úlevy, je to jen dočasné řešení. Stresu v práci se nelze vyhnout, ale syndromu vyhoření se dá předejít. Co je tedy správná a efektivní prevence syndromu vyhoření?

Cvičení

Fyzická aktivita pomáhá udržovat duševní zdraví, snižuje únavu a zlepšuje celkové kognitivní funkce. Pokud si najdete každý den čas na pohyb, je to velmi účinná prevence proti syndromu vyhoření. Nemusí se samozřejmě každý den jednat o hodinu strávenou v posilovně, počítají se i krátké procházky. 

Stanovení hranic 

Stanovte si hranice, kam až může zasahovat váš pracovní život. Naučte se klientům někdy říkat ne. Stanovte si čas, který je jen váš, může se jednat o procházku v přírodě, návštěvu divadla či sledování vašeho oblíbeného seriálu.

Vyvážená strava

Vyvážená a pravidelná strava má vliv na naši psychiku. Jezte zdravou stravu plnou omega-3 mastných kyselin a komplexních sacharidů. Kvůli pracovnímu vytížení se někdy stává, že lidé vynechávají oběd a mají plnohodnotné jídlo až v pozdních večerních hodinách. Tomu se určitě vyhněte a dopřejte si tři jídla denně a jednu nebo dvě svačiny. 

Některé potraviny podporují stres a vytvářejí nezdravé cykly. Jakým potravinám se vyhnout?

  • rafinovaným sacharidům a cukrům – krátkodobě nám sice dodají energii, ale velmi rychle po nich máme hlad, což vede ke zvýšené hladině kortizolu (stresového hormonu);

  • alkoholu – způsobuje, že se do těla uvolňuje více kortizolu, což má za následek zvýšenou chuť k jídlu, dehydrataci a špatnou hladinu inzulínu;

  • kofeinu – zvyšuje hladinu kortizolu a zároveň snižuje vstřebávání adenosinu, který zklidňuje tělo.

Spánek

Začněte pracovat na dobrých spánkových návycích. Choďte spát ve stejný čas a vstávejte ve stejnou dobu. Vyhněte se užívání stimulantů, jako je kofein 4-6 hodin před spaním. Uvařte si uklidňující bylinný čaj a vyhněte se před spaním modrému světlu. 

Pokud cítíte, že máte příznaky syndromu vyhoření, zvolněte, myslete více na sebe a nebojte se požádat o odbornou pomoc.